sobota, 13 października 2012

Księga wszystkich dusz (tom III), Wędrówka, Deborah Harkness


Deborah Harkness : 
Księga wszystkich dusz (tom I), Czarownica
Księga wszystkich dusz (tom II), Tajemnica


Deborah Harkness: Księga wszystkich dusz (tom III), Wędrówka


Na świecie istnieją cztery typy istot rozumnych: czarnoksiężnicy, wampiry, demony i ludzie. Żeby mogły współegzystować, powstała Kongregacja, składająca się z przedstawicieli wszystkich gatunków. Stworzono zbiór przepisów normujących zasady współżycia, a jednym z podstawowych, jest zakaz zawierania związków między gatunkami. Jednak nie zawsze tak było. Gdzieś istnieje zaginiony dokument wyjaśniający powody zakazu oraz tłumaczący problemy związane z potomkami międzygatunkowymi.
Diana Bishop, główna bohaterka pierwszych dwóch części KSIĘGI WSZYSTKICH DUSZ, jest czarownicą, która nie zna się na czarach. Rodzice, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, rzucili na nią urok, blokujący jej zdolności, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Ona sama też chce odciąć się od dziedzictwa, chce żyć normalnie. Jest historykiem i w pewnym okresie życia, wyjeżdża na studia do Oksfordu. Przekopując się przez setki książek w bibliotece, przypadkowo wpada jej w ręce niezwykła stara księga. Praktycznie księga ją odnajduje, zamiast odwrotnie. Już wcześniej Diana budzi powszechne zainteresowanie nadprzyrodzonych istot, ale po tym fakcie wszystko się nasila. 
Powinnam dodać wcześniej, że wampiry, czarownicy i demony wzajemnie się wyczuwają i każde z nich wie kim są pozostali.
Sama Diana nie zdaje sobie sprawy ze swoich możliwości, choć inni wiedzą, że ma szczególne zdolności. Pomocy udziela jej wampir, Matthew, chroniąc ją przed pozostałymi istotami. Powstaje między nimi niezwykła więź, tym bardziej niezwykła, że zakazana. Właściwie narażają się wszystkim.
W trzeciej części zatytułowanej Wędrówka, przenoszą się w czasie do roku 1590, do elżbietańskiej Anglii, by po pierwsze odnaleźć zaginioną księgę, a po drugie znaleźć kogoś, kto zdjąłby urok z Diany. Więcej w książce...
Bzdury wypisują na okładce porównując do innych książek.
Faktem jest, że Księga wszystkich dusz łączy powieść przygodową, triller, romans, fantastykę i powieść historyczną. Autorka, Deborah Harkness, jest historykiem i wszystkie jej książki są doskonale osadzone w epoce. Fabuła jest tak naszpikowana zagadkami, tak pełna tajemnic i intrygująca, że nie sposób się oderwać. Do tego, gdy Diana i Matthew przenieśli się w czasie, siłą rzeczy, spowodowali zmiany w czasach, z których pochodzą. Te niuanse pozwalają bliskim żyjącym współcześnie, śledzić ich poczynania pod koniec XVI wieku. Nawet taki szczegół jak droga pewnych przedmiotów na przestrzeni czterystu lat stanowi niesamowitą zagadkę. 
Żałuję tylko, że czekałam na nią prawie dziesięć miesięcy a przeczytałam w dwa zapracowane dni. Na szczęście czwarty tom ma się ukazać już na początku przyszłego roku (2013).

6 komentarzy:

 1. aaaaa! <3 wlasnie czytam pierwszy tom, ktory mi sie szalenie podoba, a z Twojego opisu wynika, ze trzeci zapowiada sie jeszcze lepiej! <3 i jeszcze na dodatek ma byc czwarty!!! wlasnie oszalalam z radosci! :p

  OdpowiedzUsuń
 2. a pod koniec III tomu jest I rozdział IV i to co się tam zapowiada, to głowa mała:D

  OdpowiedzUsuń
 3. domyslam sie, ze tak to wlasnie wyglada, bo w pierwszej przeczytalam juz pierwszy rozdzial z drugiej :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy to cos w stylu trylogii Libby Bray? W sensie, ze taki klimat?

  OdpowiedzUsuń
 5. z Trylogii Libby Bray przeczytałam tylko pierwszy tom, bo nie udało mi się kupić kolejnych, ale wydaje mi się, że w Księdze wszystkich dusz jest więcej magii, więcej zagadek, więcej istot nadprzyrodzonych, bo oprócz czarowników są demony i wampiry; bardziej rozciągnięty jest czas, w zależności od tomu akcja dzieje się współcześnie lub pod koniec XVI wieku, ale klimat porównywalny; jeśli miałabym krótko zaklasyfikować powieść Libby Bray, to powiedziałabym, że jest bardziej obyczajowa, pomijając całą otoczkę i wątek niezwykłości, gdy Księga wszystkich dusz,to raczej triller i nacisk jest na rozwikłanie tajemnicy związanej z zaginionym starodrukiem; ale jeśli podobała ci się jedna to pewnie ta spodoba się również, bardziej trzyma w napięciu;

  OdpowiedzUsuń