niedziela, 3 listopada 2013

Strażnik tajemnic, Kate Morton


Strażnik tajemnic, Kate Morton
tłumaczenie z angielskiego Magdalena Koziej
Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa 2013

Strażnik tajemnic to czwarta powieść Kate Morton i moim zdaniem najlepsza. 
Jeśli uważasz, że wiesz coś o tzw. BLISKICH, to koniecznie przeczytaj. ...I zastanów się, ile razy w życiu pomyślałeś, że twoja babka/matka kiedyś była dziewczyną. Ile razy zastanowiłeś się jaki był twój ojciec, gdy był w twoim wieku. Jaką parą byli rodzice, gdy się poznali? A co z historią rodziny? Z rodzinnymi tajemnicami?
Ta powieść, ze wszystkich autorki, jest najbardziej rzeczywista, najbardziej prawdziwa, a przy tym tak zaskakująca i pełna napięcia, że czyta się ją jednym tchem.
Zaczyna się od tego, że nastolatka przez przypadek jest świadkiem jak jej matka, bez wahania zabija człowieka, który zjawił się pewnego letniego dnia przed ich domem. Przez lata będzie ją nurtować dlaczego zrobiła to bez chwili zastanowienia. Kim był dla niej ten człowiek i co ją z nim łączyło. Szczególnie, że był znaną osobą, pisarzem i pochodził zupełnie z innego środowiska. 
Gdy wiadomo, że matka zaczyna odchodzić i zostaje mało czasu na wyjaśnienie tajemnicy, główna bohaterka wraz z bratem zaczynają śledzić jej losy, wyjaśniać kim są osoby z tajemniczych zdjęć.
Finał jest niezwykle zaskakujący.
A przy okazji uwaga, jak skomplikowane potrafią być ludzkie losy, jak uczucia odgrywają w nich ważną rolę, do czego człowiek jest zdolny z miłości i jak destrukcyjna bywa miłość.
Gdybym mogła powiedzieć więcej...tylko że spaliłabym książkę, a ją koniecznie trzeba przeczytać.
Polecam jak nie wiem co :)

A ja tymczasem znowu wracam do średniowiecza...

1 komentarz:

  1. ja czesto sie nad tym zastanawiam :) dziekuje za recenzja, wlasnie takiej ksiazki szukalam :)

    OdpowiedzUsuń