wtorek, 17 czerwca 2014

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa, Haruki Murakami


Bezbarwny TsukuruTazaki i lata jego pielgrzymstwa, Haruki Murakami
przekład Anna Zielińska-Elliott
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA

Uważam, że rzadko zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wpływ na to kim jesteśmy wywierają ludzie, których spotykamy w życiu. Zarówno ci, których akceptujemy, bo w jakimś stopniu ich naśladujemy, jak i ci, których postrzegamy negatywnie, bo staramy się być inni niż oni. 
Często też uważamy, że pewne rzeczy dzieją się bez przyczyny. Ja w to nie wierzę. Uważam, że nasze życie jest ciągiem przyczynowo skutkowym. Bywa tylko, że nie zawsze znamy te PRZYCZYNY. Przecież łatwiej docierają do nas SKUTKI.
Tak jest w tej historii. Tsukuru, będący jedną z pięciu osób tworzących grupę nierozłącznych przyjaciół, w pewnym momencie zostaje przez nich odrzucony, co wpływa na jego relacje z ludźmi przez kolejnych kilkanaście lat. Jego zaburzone związki niemal rujnują mu życie.
Za namową przyjaciółki, odbywa podróż, aby wyjaśnić zagadkę z wczesnej młodości. Podróż w sensie dosłownym, jak i w głąb siebie. Odkrywa zaskakujące rzeczy...
Otrzymujemy w tej powieści odrobinę metafizyki, interesującą historię o "takim sobie, normalnym życiu" i zagadkę z przeszłości. 
Wszystko podane w niezwykle prostej formie, przyprawione odrobiną seksu i klimatem dalekiej Azji. Czyli Haruki Murakami w najlepszej formie. Wiem już coś o tym, to moja trzecia powieść tego autora.
Jego fanów nie muszę namawiać, lecz jeśli jeszcze ktoś się waha, to powiem: KONIECZNIE!
Naprawdę polecam.

3 komentarze:

  1. Mam ochotę na zapoznanie się z jego książkami, ale jeszcze nie spotkałam ich w bibliotece : )

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki nie czytałam, ale zgadzam się w 100% z tym, że nie doceniamy ludzi, których nie darzymy sympatią, a powinniśmy. Dzięki nim często zmieniamy się na lepsze. Świetne spostrzeżenie :) przyznam, że nigdy wcześniej o tym nie myślałam, a to całkiem ciekawe zagadnienie :)

    OdpowiedzUsuń