piątek, 15 sierpnia 2014

Hotel Babylon, Imogen Edwards-Jones & Autor AnonimowyHotel Babylon, Imogen Edwards- Jones & Autor Anonimowy
przekład Zuzanna Szwed
Wydawnictwo Pascal, 2011

Imogen Edwards-Jones wspólnie z ANONIMEM opisała dobę w jednym z najdroższych hoteli w Londynie, z punktu widzenia pracowników tego hotelu. Dlaczego współautor pozostaje anonimowy,  staje się oczywiste po lekturze zaledwie kilku stron książki. A relacja, godzina po godzinie, jest wstrząsająca. I niestety wszystko oparte jest na autentycznych wydarzeniach. 
Nie chce się wierzyć, co ludzie mogą w hotelu wyprawiać i w jakim stanie pozostawić pokój. Alkohol i narkotyki to codzienność, sprowadzanie prostytutek na życzenie klienta również, spełnianie najgłupszych żądań, aby tylko zasłużyć na napiwek. Hipokryzja nie mająca sobie równych. Nadskakiwanie klientom "w oczy", by nie zostawić na nich suchej nitki za plecami. 
Do tego możemy się dowiedzieć ile naprawdę kosztują luksusowe trunki i jedzenie. Co się otrzymuje w cenie butelki alkoholu równej miesięcznej pensji zwykłego śmiertelnika. Jak naprawdę wygląda higiena takich miejsc, co myślą pracownicy hotelu o ludziach rozdających na lewo i prawo kilkudziesięciofuntowe napiwki...
Dowiadujemy się kto pracuje w takim miejscu i ile zarabia. Jak ma się cena butelki szampana do pensji pokojówki czy pracownika kuchni. Kim są pracownicy, których nikt nie widzi, bo nigdy nie wychodzą z zaplecza hotelu. 
Nie wiem, czy chciałabym to wszystko wiedzieć, gdybym świadomie mogła jeszcze raz podjąć decyzję o przeczytaniu tej książki. Zastanawiam się też kto i po co tworzy tę iluzję. Komu to ma służyć? 
Hotel (przez wystrój na przykład) i pracownicy stwarzają pozory miejsca luksusowego i z klasą. Goście hotelowi udają, że posiadanie pieniędzy lokuje ich w wyższej kategorii. A wszystko zamyka się w stwierdzeniu DUŻO KASY, MAŁO KLASY. 
Myślę, że warto tę książkę przeczytać, z kilku powodów. Na przykład po to, by wiedzieć ile wart jest firmowy uśmiech na twarzy recepcjonisty, gdy meldujemy się w hotelu i za co w nim tak naprawdę płacimy.
Nie mogę uwierzyć, że ta książka przeleżała u mnie na kupce około roku czekając na swoją kolej.
Naprawdę polecam.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz