środa, 17 sierpnia 2016

Goslar, Dolna SaksoniaByliśmy w górach Harzu trzydzieści lat temu, a od kilkunastu, regularnie powtarzaliśmy, że fajnie byłoby tam zajrzeć i zobaczyć co się zmieniło. Myśleliśmy o Wernigerode i Ilsenburgu, ale nie znaleźliśmy w tych miasteczkach satysfakcjonującego nas zakwaterowania. Przypadek sprawił, że znaleźliśmy w Goslar, w którym wtedy nie byliśmy. Dlaczego? Bo po wojnie znalazło się w brytyjskiej strefie okupacyjnej i było już w RFN. A "nasz" Harz był w NRD. 
Goslar nas zaskoczyło i oczarowało. Posiada bardzo dużą, średniowieczną starówkę, która w latach dziewięćdziesiątych została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. 
Starówka jest pięknie utrzymana i zamieszkana. Skąpana w zieleni i z przepływającym strumieniem wygląda niezwykle. Można godzinami włóczyć się labiryntem uliczek i wciąż spotykać nowe, czarujące zakątki.
Mam nadzieję, że zdjęcia choć odrobinę oddadzą klimat tego niezwykłego miejsca.
Do tego w promieniu pięćdziesięciu kilometrów miasteczek z licznymi atrakcjami jest mnóstwo i czasu może zabraknąć na zobaczenie wszystkiego. 
Turystów można tu spotkać z całej Europy, a gdzieś wyczytałam, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Niemczech. Przy tym nie ma tu męczącego tłumu, długiego oczekiwania na wolny stolik w restauracji. 
No i mikroklimat! Powietrze jest tu niesamowite a dowodem na to są liczne sanatoria chorób płuc. 
No i jeszcze jeden atut. Ceny apartamentów są bardzo atrakcyjne w stosunku do wielu innych równie atrakcyjnych miejsc w Europie. My dokonaliśmy rezerwacji za pośrednictwem Booking.com i trafiliśmy rewelacyjnie.
Dodać należy, że podróżuje się po całym rejonie komfortowo, bo jest cała sieć autostrad, więc żadnych korków. 


Ilsenburg, piękny staw w środku miasteczka, a w stawie kilkudziesięciocentymetrowe ryby i bardzo czysta woda.


Niżej kilka zdjęć z Wernigerode. Wielkie zamczysko, które jest jednym z lepiej zachowanych muzeów wnętrz.

I jeszcze kilka migawek z Goslar.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz