niedziela, 28 kwietnia 2019

Ragtime, E. L. Doctorow


Ragtime, E. L. Doctorow
Przełożyła Mira Michałowska
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1984
Seria Współczesna Proza Światowa

Czytałam tę powieść jakieś trzydzieści lat temu i niewiele z niej pamiętałam. Z kilku powieści Doctorowa najbardziej utkwiła mi w pamięci WITAJCIE W CIĘŻKICH CZASACH.
Powrót okazał się odkryciem i wniosek nasunął mi się jeden: wszystko ma swój czas. Widać wcześniej było za wcześnie.
W powieści zachwyca sposób narracji, jakby ktoś od niechcenia opowiadał historię. Pełno w niej wątków pobocznych, w których z łatwością splatają się fakty historyczne z fikcją literacką, stąd stwierdzenia, że powieść "przekracza granice gatunku".  
W efekcie otrzymujemy niezwykle sugestywny obraz początku dwudziestego wieku.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 1902-1912, choć na kilku ostatnich stronach wspomina się o zamachu na arcyksięcia Ferdynanda i wybuchy I wojny światowej.
W tym przedziale czasowych opowiedziane są losy trzech rodzin, które splatają się w dramatyczny sposób: amerykańskiej rodziny należącej do klasy średniej, żydowskiego emigranta z Europy Wschodniej i czarnoskórego muzyka grającego ragtime w luksusowych hotelach dla bogatych, białych Amerykanów.
Okres, którego dotyczy powieść to z jednej strony dynamiczny rozwój przemysłu, prowadzący do nadmiernego bogacenia się wąskiej grupy społecznej, kosztem źle opłacanych i wykorzystywanych robotników, budzące się ruchy związkowe, początek ruchów emancypacyjnych kobiet, rodzący się bunt społeczności afroamerykańskiej w odpowiedzi na powszechny rasizm... 
Wydawałoby się, że tak poważna i ważna tematyka musi być ciężka do przebrnięcia. Jednak nic bardziej mylnego. Powieść jest z całą pewnością jedną z najważniejszych jakie przeczytałam i zasługuje na miano ARCYDZIEŁA.
Teraz muszę znaleźć dostęp do wersji filmowej powstałej w 1981 w reżyserii Milosa Formana! 
Polecam uważnej lekturze! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz