niedziela, 26 maja 2019

Bieguni, Olga Tokarczuk


Bieguni, Olga Tokarczuk
Audiobook w interpretacji: Olgi Tokarczuk, Agaty Kuleszy, Danuty Stenki, Magdaleny Cieleckiej, Wiktora Zborowskiego, Mariusza Bonaszewskiego
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015
ISBN: 978-83-08-05594-6
ISBN: 978-83-08-06560-0

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści jakie czytałam. Wysoko oceniana przez krytykę i średnio przez czytelników. Na Lubimy Czytać uzbierała ocenę 6.95 na podstawie prawie 3600 ocen.  Przy tym dużo jest ocen skrajnych. 
Do tego jestem przekonana, że część oceniających wystawiła wysokie oceny, bo "skoro takie arcydzieło, to nie można się przyznać, że tego się nie dostrzega". 

Od pierwszych stron powieść  budziła we mnie skrajne emocje. Była irytująca, nużąca, ale i zachwycała. Nie rozumiem w niej zbyt wielu rzeczy, na przykład fascynacji preparowaniem ciał ludzkich w celach ekspozycyjnych, szczegółowych opisów  eksponowanych ciał. Szczere mówiąc, gdyby to były ciała zwierząt, mój stosunek to tego faktu byłby identyczny. 
Nie rozumiem zamysłu autorki w wielu miejscach. Na przykład potrzeby definiowania oczywistych przedmiotów i zjawisk. To mnie chyba najbardziej męczyło.  
Nie rozumiem w jakim celu tyle historii zostało wymieszanych, niedokończonych, ledwo zaznaczonych. Co autorka chciała przez to osiągnąć? 
Pomyślałam, że skoro potrzebny jest przewodnik po tej książce, to do kogo jest ona adresowana? 
Czy fakt, że mam problem z interpretacją jej treści, świadczy o moim niedouczeniu? Do jak licznej grupy adresowana jest ta powieść?
Podobało mi się wiele sformułowań, ale nie będę przytaczać cytatów, są dostępne na przykład TU

Jestem rozczarowana i zawiedziona, szczególnie, że cenię Olgę Tokarczuk. 

PS: chyba kupię sobie w Biedronce albo Lidlu kilka powieści pana M. aby odrestaurować zmasakrowane ego... bo skoro wyższe wykształcenie uzyskane na jednej z lepszych uczelni w kraju nie wystarcza by czytać w zachwycie tak uznane dzieło literackie, to ja się poddaję.

Nagrody i nominacje: 
- 1. polska książka, która otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera
- Literacka Nagroda Nike 2008
- nominacja do National Book Award 2018


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz